Седмото изкуство – киното, което взаимства от постиженията на всички останали изкуства, претворявайки ги в една нова напълно различна среда...
На 28 декември през 1895 г. в парижкото "Гран кафе" се състои първата публична прожекция на "движещи се фотографии", с помощта на кинематографа, изобретен от братята Антоан и Луи Люмиер, а днес се навършват 129 години от събитието. На демонстрацията били представени десет кратки серии, като всяка една от лентите била по 17 метра дълга, а заснетият на нея филм – с времетраене средно по 50 секунди. Сред тях бил и първият филм на братя Люмиер – "Работници напускат фабриката Люмиер в Лион". Заснет малко по-рано през същата година с кинематографа на Леон Боули и патентован през 1894 г., той се превръща и в първият филм в историята на киното като цяло. Реакцията на публиката е фантастична - никога досега не било правено, или показвано подобно нещо. Двамата братя предизвикали фурор и тръгнали на турне на следващата година, като първата прожекция извън Париж била в Брюксел, на 1 март 1896 г. Следвали Бомбай, Лондон, Монреал, Ню Йорк и Буенос Айрес. Движещите се фигури бързо завладяват света, като най-значително влияние оказват "Пристигането на влака на гара Ла Сиута" и "Производство на кокс", които се смятат и за първите документални филми в историята на Седмото изкуство.
Днес киното без съмнение е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят. По този повод на 28-и декември празнуваме Световния ден на киното и отбелязваме първата публична прожекция.