В забързаното ежедневие понякога забравяме за малките неща, които могат да ни направят малко по-щастливи и да осмислят живота ни. Всеки ден ние се сблъскваме с различни затруднения свързани с работата, бита и вземането на решения от всякакво естество. Понякога ставаш. Понякога падаш. Това, което има значение, е да работите през паденията, за да се върнете нагоре. Или както биха казали стоиците: Макар че не можете да контролирате какво се случва с вас, можете да контролирате как реагирате. Съсредоточете се върху това как реагирате, когато нещата не вървят както трябва. Фокусирайте се върху това, което можете да направите, а не върху това как се чувствате и в резултат на това в дългосрочен план всъщност ще се почувствате по-щастливи. Не трябва да забравяме за малките радости, които можем да „подарим“ на себе си. Те са тези, които ни правят по-щастливи и ни дават сили да преминаваме през трудностите в живота. Списание Forbes представя 10 лесни начина да постигнем това, които дори са доказани от науката. Вижте предложенията:
1.Тренирайте повече
Трудно е да сте нещастни, когато сте навън и тичате или практикувате някакъв спорт. Тренировките ни помагат да се справяме с проблемите по-лесно.
2. Помагайте на другите
Ако страдате от депресия, спрете да мислите за себе си и помогнете на някой друг. Когато виждаме щастието в другите, това ни прави по-енергични и подобрява настроението ни.
3. Медитирайте или слушайте успокояваща музика
Малко хора медитират, но почти всички слушаме музика. Няколко часа дневно на фона на успокояващи песни е страхотен начин да се чувстваме по-релаксирани и да гледаме по-позитивно на живота и работата ни.
4. Бъдете благодарни
Енергията ни се увеличава, когато добавим малко благодарност. Благодарете от сърце. Осъзнаването на всичко, което трябва да бъде оценено, генерира емоционални ползи и повишава нивата на лично удовлетворение.
5. Прекарвайте повече време навън
Най-добрите идеи идват, когато сме навън и се разхождаме сред природата, а не в офиса.
6. Повече сън
Нищо не помага повече на добрия сън през нощта от здравата работа през деня. Ако все пак имате малки деца, пропуснете този съвет. Едва ли ще спите много през следващите 18-20 години.
7. Поставяйте си конкретни цели
Липсата на цели демотивира мозъка и той спира да търси усещането за щастие. Когато имате дългосрочни цели и амбиции, вие сте по-устремени и по-концентрирани. Усещането за контрол на ситуацията и надеждата също стимулират освобождаването на допамин. Планирането и борбата за по-добро бъдеще се възприема от мозъка като добре свършена работа, която заслужава награда.
8. Повече време със семейството и приятелите си
Ако станете приятели с колегите в работата, ще прекарвате още повече време с тези, за които ви е грижа. Затова приемете, че хората правят най-доброто, на което са способни и не губете време в прекалено много преценки за хората, с които работите.
9. Усмихвайте се
Обикновено се усмихваме, когато сме щастливи. Но е добре да го правим, дори когато нямаме причина. Така изпращаме сигнали до мозъка си, че трябва да е щастлив. Обратното важи с пълна сила. Ако по някаква причина лицето ни издава негативизъм, настроението ни рязко спада. Усмивките и смеха са най-доброто лекарство срещу лошото настроение. Затова ги упражнявайте по-често.
10. Далеч от телефона
Има все повече научни доказателства, че прекомерната употреба на телефон може да доведе до промени в мозъка и да повлияе на настроението ни. Изключете всички електронни устройства около вас, оставете слушалките настрана поне за 1 час веднъж седмично. По-късно, те пак ще бъдат там, ако ги искате.