Знаете ли, че когато слушаме музика, в мозъка ни протичат поредица от неврологични процеси, които отдавна вълнуват учените? През годините са правени много изследвания с цел най-после да бъде намерен отговор на загадката защо ритмичните звуци имат толкова силно въздействие върху нас.
До момента учените не са открили конкретен „музикален център“ в човешкия мозък, но невропсихолози от университета в Чикаго са установили нещо изключително интригуващо – подобно на много други процеси, и задачите, свързани с възприемане и извличане на удоволствие от музиката, са разпределени в няколко области на мозъка. Резултатите от изследванията им са показали, че притокът на кръв в мозъка се увеличава и намалява в зависимост от стила на музиката, която слушаме, поради реакция на части от мозъка, които се свързват с емоцията и възбудата.
Оказва се, че при 80 процента от хората музиката може да предизвика силни физически реакции, като някои от тях могат да се сравнят дори с тези на оргазъм.
Музиката е вторият най-силен катализатор на емоции след любовта
Резултатите от изследване, публикувано в Science Alert, показват още че мозъкът ни реагира на музиката така, както реагира на стимулация от любима храна или секс, а това означава, че е напълно възможно умението ни да я възприемаме и възпроизвеждаме, да се дължи на вид еволюционна особеност. Учените смятат, че причината за нея може би се крие в изобилието от положителни ефекти, които музиката има върху човешкия мозък. Доказано е, че тя подобрява познавателните способности, творческото мислене и паметта, като различните стилове музика ни влияят по различен начин. Спокойните мелодии например оказват благоприятно влияние на абстрактните процеси в мозъка и така ни правят по-креативни, а новата музика подобрява шофьорските умения, показва проучване на Университета „Бен Гурион“ в Израел.
Изследване, проведено с пациенти, преживели инсулт пък показва, че при тези от тях, които са слушали класическа музика, се е подобрила значително способността на мозъка им да обработва изображения.
Учените споделят, че примерите за благотворно влияние на музиката върху неврологичните процеси в човека са наистина много. Някои хора са привлечени от ритъма на музиката, някои – от мелодията, други оценяват особеностите на композицията и такива, които оценяват всичко заедно, но при всички случаи впечатленията ни от музиката са тясно свързани с чувството за удоволствие или неудоволствие.
Музиката като начин на живот
Музиката е богатство, което изразява душата на един човек и може да достигне до милиони други. Единствената форма на изкуство, която е способна да откъсва от реалността и едновременно с това да ни кара да мечтаем; да се усмихваме и същевременно да ни натъжи; да ни ядоса и паралелно с това да ни успокои. Слушаме я, докато се приготвяме за работа, на път за работа, на работа, в метрото, вкъщи, на лаптопа, по радиото и телевизията. Музиката е навсякъде и е толкова разнообразна и необятна, че имаме възможност да слушаме каквато и когато си поискаме.