Коледа по света...

Коледа по света...
20 Декември 2021

От незапомнени времена милиони хора по света отбелязват Коледа. Корените на този обичай се губят в дълбоката древност. Всяка страна има своя специфична традиция, а ние подбрахме за вас някои от най-любопитните.

АВСТРАЛИЯ

Ето ни на Коледа в Австралия, където в момента е лятото! Вместо премръзнали ръце и вълнени пуловери, живеещите южно от Екватора се радват на истински слънчева и топла Коледа, която прекарват по къси ръкави и шорти. А Дядо Коледа често може да бъде забелязан на сърф!

Австралийското коледно барбекю и плато с морски дарове са традиционни за този ден. Коледната пуйка все още е част от празничното меню, но е много вероятно тя да се появи на масата, придружена от различни ракообразни, стриди и морски дарове.

Коледните обеди в Австралия са умерено тържествени и не изискват специална обстановка – могат да бъдат организирани на място за пикник, на най-близкия плаж или в задния двор на къщата.

А когато става въпрос за коледните вечери, със сигурност носете със себе си храна, ако са ви поканили на гости! В Австралия е напълно приемливо да бъдете домакин на парти, без да имате какъвто и да е ангажимент по отношение на храната или напитките. Австралийците обичат да се събират и да отварят домовете си за другите, но предпочитат гостите да си носят всичко, за да може домакинът да прекара повече време с гостите.

АФРИКА

Други, които по Коледа навлизат в горещия сезон на годината, са жителите на Африка. С над 350 милиона християни, живеещи на континента, много страни от Южна и Западна Африка празнуват Коледа с масови тържества, дори тези, които са предимно мюсюлмански.

Да, няма сняг, по който Рудолф да препуска, но африканците определено имат свой стил в отбелязването на коледните празници. В много африкански страни Коледа символизира раждането на африканския бог Ра. Така че, когато африканците украсяват палми през този период, те изпращат поздрав към древните времена.

Ястията за Коледа варират по света, но по-необичайно от специалитета в Южна Африка просто няма! Там на почит са пържените гъсениците на императорския молец, които се консумират през зимните празници. Наздраве!

Повечето африканци ще ви разкажат как родителите им са купили нови дрехи за цялото семейство през септември, за да ги носят на Коледа, защото дрехите около Коледа обикновено са много скъпи. Продавачите повишават цените, защото търсенето се повишава, а шивачите, затиснати от големия брой поръчки, спират да приемат заявки около ноември.

ГРЕНЛАНДИЯ

Според традициите в Гренландия мъжете често се грижат за жените в домакинството, като поднасят горещо кафе и храна на Бъдни вечер. Хората в Гренландия вярват, че Дядо Коледа живее именно там. А Нова година се празнува два пъти. Тъй като Гренландия е била колонизирана от датчаните и заради 4-часовата разлика между Гренландия и Дания, когато часовникът удари 12 в Дания, тоест 8 вечерта в Гренландия, гренландците отбелязват настъпването на първата Нова Година. Карат всичко по ред – фойерверки, пийване, танци и целият тържествен блясък! След това сядат обратно на масата, докато часовникът удари полунощ местно време и празненството започва отново.

ИСЛАНДИЯ

Една от най-уникалните празнични традиции идва от Исландия. Там вярват, че гигантска котка на име Йол броди из снежната провинция и изяжда хората, които не са получили нови дрехи за Коледа. Фермерите използвали котката Йол като стимул за своите работници – тези, които работят усилено, ще получат нов комплект дрехи, но тези, които не работят достатъчно, със сигурност ще бъдат погълнати от гигантския коткоподобен звяр. Днес е традиция всеки в Исландия да се сдобие с нови дрехи за Коледа, за да избегне подобна зла участ.

Исландските деца са големи късметлии – те имат не един, а 13 коледни старци! Малко непослушни, но пък 13! Всеки носи име, което описва характера му – например Дорслемър е този, който обича да затръшва врати. Кандълсначър пък краде свещи, а Сисиджсначър краде вкусни колбаси! Уиндоупикър пък е малко воайор – той наднича през прозорците на хората. Тези весели, но палави момчета се редуват да посещават децата през 13-те нощи преди Коледа. Във всяка от тези нощи децата поставят една от обувките си на перваза на прозореца. За добрите момчета и момичета те оставят бонбони, а на лошите пълнят обувките с изгнили картофи.

ИСПАНИЯ

Интересна традиция в Испания е Коледната лотария. Испанската коледна лотария е най-голямата в света, изплащайки повече от два милиарда евро всяка година. Затова я наричат Ел Гордо, тоест „тлъстата печалба“.

Почти всеки в страната играе и обикновено приятели и колеги си купуват заедно общ билет. Ако спечелят, наградата се разпределя между всички. Често броят на хората, които споделят един билет, може да е огромен. Например през 2011 година цял град пуска заедно комбинация от числа и печели. Всички от Содето получиха част от спечелените 950 милиона евро! Резултатите са обявяват сутринта на 22 декември и се излъчват на живо в цялата страна, а хор от ученици изпява на живо всяко от печелившите изтеглени числа.

КИТАЙ

В Китай християните имат редица ограничения и забрани, но комерсиализираната версия на Коледа става все по-популярна. Въпреки че може да бъдат забелязани класически коледни украси като коледни елхи и светлини, празникът има свой собствен уникален китайски усет и стил. Коледа в континентален Китай не е официален празник и изобщо не е свързан с религията. Въпреки това ще видите моловете и улиците на големите градове, пълни с коледни украси, елхи и Дядо Коледовци.

Въпреки невероятната украса, Коледа е по-скоро приятен ден за излизане с приятели, отколкото за събиране със семейството. Вместо да ходят на църква, местните обичат да пазаруват, да карат кънки или да ходят в караоке барове и кина.

Една от най-разпространените китайски коледни традиции сред младите хора е да изпращат опаковани с целофан ябълки като подаръци на своите приятели. На езика мандарин „Бъдни вечер“ се превежда като „спокойна и мирна нощ“, а китайската дума за ябълка звучи подобно на думата „мир“. Местните казват, че хапването на ябълка ще ви дари с една безопасна и спокойна година.

ФИЛИПИНИ

Филипинците са известни с това, че празнуват най-дългия коледен сезон в света! Започват с тържества и песни още на първи септември и продължават чак до януари. За филипинците Коледните празненства са по-скоро маратон, отколкото спринт. Един от най-емблематичните символи на филипинския коледен дух е коледният фенер във форма на звезда, който в продължение на три месеца краси къщите и оживените улици в градове и села. Коледни партита има навсякъде – в училище, в офиса, с приятелите, с роднини и дори с футболния отбор!

Но едно от най-странните празнични събития в страната е празнуването на Коледа на гробище. Всъщност всичко започва с националната надпревара за празнична декорация и желанието на работниците в гробищните паркове да имат своето „по-оживено“ корпоративно Коледно парти. Затова всяка Коледа гробищата във Филипините се украсяват с блещукащи коледни украси, включително фенери, коледни елхи и дори пресъздават сцената от раждането на Исус.

Коледа във Филипините е много повече от подаръци и огромно количество храна. Всички са в приповдигнато настроение, което продължава три месеца и всички завършват годината с песен на уста!

ЮЖНА АМЕРИКА

Коледа е християнска традиция и никъде няма повече набожни християни от Южна Америка. Обичаите там приличат на тези в Европа и Северна Америка, но други са уникални и различни за отделни страни. Например улиците на Буенос Айрес в Аржентина са безумно пусти през празничния период, но пък пътищата на Сао Пауло и Рио де Жанейро в Бразилия стават супер пренаселени, особено през нощта. За бразилците празничните задръствания са половината от забавлението, а те често продължават и в малките часове, особено през уикендите.

Дядо Коледа носи различни имена на различните места – например в Перу и Боливия той е Папа Ноел. А някои семейства пък получават подаръците си от самия Исус, наречен Ел Ниньо Диос, а бразилците са обгрижвани от Бом Велиньо или „Добрият старец“.

Декорацията е задължителна, независимо дали сте богат или беден. За разлика от коледните елхи от холивудските филми, семействата използват пластмасови, които трябва да се сменят веднъж на всеки седем години. В Аржентина е лош късмет, ако не го направите!

ЯПОНИЯ

Ако Марая Кери беше родена в Япония, нейният най-голям хит щеше да бъде „All I want for Christmas is KFC”!

Когато решите да отпразнувате коледните празници в Япония, не се учудвайте на дългите опашки пред КейЕфСи. Благодарение на изключително успешна рекламна кампания, започнала през 70-те, Полковник Сандърс (лицето на пържените пилета) до днес е част от традициите на японската Коледа.

За десерт вместо бисквитки или пай японците традиционно похапват коледната торта, наречена курисумасу кееки. Любовта между Япония и станалата вече традиционна коледна торта пламва през 1922 година, когато един сладкар пуска пандишпанови торти с надпис „Да ядем торта на Коледа!“. Любопитно е, че японците считат тортата за най-добрата западна луксозна храна.

Въпреки че само 1 процент от японците са християни, Коледа се празнува масово там. Но не е семеен празник като при нас, а ден за приятелите и за купон. Навсякъде има елхи, украса, светлини.

А Бъдни вечер е най-романтичният ден в годината. Това е японската версия на Свети Валентин. Японските двойки резервират вечери в романтични ресторанти, магазините продават романтични коледни подаръци.

Японските къщи нямат комини, нито камини. Така че не е ясно откъде точно влиза Дядо Коледа!

Прочетете още