Живот по ноти или 10 интересни факта за това как ни влияе музиката

Живот по ноти или 10 интересни факта за това как ни влияе музиката
21 Август 2023

От дълбока древност хората имат нужда от музиката. Тя управлява емоциите и настроението, а често влияе и на начина ни на мислене. Ако и вие сте от хората, които не могат без музика, помислете, че звукът може да влияе изключително силно на мозъка ни. Той може да промени рязко настроението и поведението ни. Може да ни донесе радост, отпускане, еуфория, възбуда и вдъхновение, но може и да ни причини раздразнение.

Как ни влияе и в какво се крие нейната магия? Редица изследвания проследяват как мозъкът ни реагира на музиката. А може би има някаква божествена връзка между нас, хората и нейно величество музиката…

1. Усещането на изтръпване по кожата, което получаваме, когато слушаме приятна музика, е причинено от отделяното на допамин от мозъка, най-често в момента на кулминацията на песента.

Отделянето на допамин от мозъка е свързано с мотивацията, приятните емоции и силното желание да направим нещо (обикновено хубаво). Допаминът е виновникът и за пристрастяването към различни неща. Музиката винаги е била важна за хората. Причината е, че хубавата музика въздейства на дълбоко емоционално ниво: помага ни да се справим с душевни терзания, физически травми и да открием себе си. Музиката е лечител, няма как да го отречем.

2. Няколко са дейностите, които ангажират изцяло мозъка, и музиката е една от тях. Научно изследване проследява какво се случва в главите на няколко души, докато слушат музика. И установило, че музиката е достигнала до нива и сфери от мозъка, които нищо друго не е ангажирало преди това. Според учените, музиката може да активира емоционални, моторни и креативни дялове на мозъка.

3. Музиката е за мозъка, както храната за тялото… Както казахме преди това, допаминът се освобождава от мозъка. Той е отговорен за това да чувстваме еуфория, която се свързва със зависимостите, секса, дори яденето. Допаминът ни позволява да усещаме удоволствието от всички тези дейности. И от музиката – да настръхваме, да изтръпваме, да се радваме или да плачем на дадена песен. Следователно, нашият мозък има нужда от музика, както тялото ни се нуждае от храната, за да е съществува. За да се разтовари, и да се справи с натрупаните емоции.

4. Слушането на музика по време на тренировка помага за по-доброто ни представяне.

Докато слушаме музика, нашето съзнание е отклонено от факта, че физическите упражнения му причиняват дискомфорт и изискват усилие. С нейна помощ възприятието за усилието ни се намалява. Освен това, музиката създава добро настроение. Ако слушате музика, докато тренирате (става дума за леки до умерено натоварващи тренировки), то със сигурност настроението ви ще се подобри и няма да усетите кога е свършила тренировката ви.

5. Емоционална ангажираност Любимите си песни избираме на база контекст. Макар да променяме вкуса си за музика и интересите си на база най-нови хитове, доказано е, че дълготрайните ни предпочитания се базират на емоционалната ангажираност, която създава конкретна песен.

6. Сърдечният ни ритъм се нагажда спрямо този на музиката, която слушаме… Доказано е, че музиката може да променя сърдечния ни ритъм, кръвното налягане и дишането. Научно изследване, проведено на над 100 души, потвърждава, че сърдечно-съдовата система улавя звука и го интерпретира по свой си начин, като така влияе на физическите ни показатели.

7. Слушането на тъжна или жизнерадостна песен може да повлияе на възприятията ви за света

Мозъкът винаги сравнява информацията, дошла от очите за това, което очакваме от света с това, което знаем за него. Като финален резултат в мозъка ни се формира идеята за нашата реалност. Следователно, щастливите песни, които повдигат настроението ни и ни карат да виждаме света различно, променят възприятието ни.

8. Ушно червейче – песен, която се е загнездила в главата ни

Така нареченото ушно червейче е когнитивен сърбеж в мозъка. Той се появява, за да може да попълни празнотите в ритъма на песента. С други думи, мозъкът продължава да си „пее“ дори след като песента е приключила.

9. Музиката – изписвана на пациенти, страдащи от паркинсон или след инфаркт

Терапията с музика е позната от векове. Музиката насочва мрежата от неврони към организирано движение. Тази част от мозъка, която е отговорна за обработването на движенията, е свързана и с речта. По тази причина музиката е добро решение за хора, които имат затруднения с моториката или с речта.

10. Свиренето на музикален инструмент може да подобри фината моторика и уменията за разсъждение. Изследване върху деца разкрива, че тези, които са свирили на музикален инструмент за 3 или повече години, имат по-добри моторни умения. Освен това, макар уменията за правене на съждения и използване на богат речник да нямат общо с музиката, изследването е показало, че всъщност музиката влияе и на тези качества да бъдат развити у децата.

С други думи, музиката е универсалното лекарство за почти всичко: душевни терзания, физически затруднения, самота, справяне с нова среда и други. Ако всеки ден слушаме поне по една хубава песен, то със сигурност денят ни ще е по-усмихнат и по-успешен.

Прочетете още